A 2020-as év hala díj nyertese
2010 óta a Magyar Haltani Társaság minden évben szervezett közönségszavazásán három őshonos faj közül választják ki az év halát. Idén 14642 szavazattal a süllő nyerte el az év hala címet. A szavazatok 44%-át kapta, míg a második helyen a csuka végzett (38%), valamint a fokozott védelmet élvező német bucó a harmadik helyen zárt (18%).
A süllő (Sander lucioperca) nagyra növő, megnyúlt testű, oldalról enyhén lapított őshonos ragadozó halunk. Csúcsba nyíló szája nagy, a szeglete eléri a szem hátulsó vonalát. Erős fogakkal rendelkezik, melyek közt a többiek közül kiemelkedő ebfogak is találhatók. Két hátúszóját, valamint farokúszóját fekete foltsorok ékesítik. Két hátúszója közül az elsőben 13-17 tüske, a másodikban 19-24 elágazó úszósugár számlálható. Farokúszója jól fejlett, a széle mérsékelten bemetszett. Farok alatti úszója rövid, benne 11-13 osztott sugár található. Hasúszói a mellúszók alatt, de azoknál kicsivel hátrébb foglalnak helyet. Pikkelyei aprók, a bőrben erősen ülnek. Zöldesszürke alapszínét szabálytalan alakú és elrendezésű sötétebb harántsávok mintázzák.
Hazánkban viszonylag széles körben elterjedt, nagyobb folyóink paduczónájától egészen a dévérzónáig gyakori, kisebb folyóinkban azonban csak a bővebb vizű alsóbb szakaszokon lehet rá számítani, az akadós, mélyebb vizű szakaszokat kedveli, ahol a víz sodrása nem túl erős. Állóvizeken a mély gödröket, akadókat kedveli. A víz oldott oxigéntartalmára érzékeny, ezért kerüli a duzzasztott, feliszapolódott folyószakaszokat, állóvizeink közül pedig inkább csak a jobb oxigénviszonyokkal rendelkező, nagyobb tavakban fordul elő.
A nép nyelvén: balatoni fogas, fehérhúsú csuka, fogas, sül, süllő, szellő.
Képek forrása: https://www.haldorado.hu