Május 22. a biológiai sokféleség nemzetközi napja
A biológiai sokféleség nemzetközi napját vagy a biodiverzitás védelmének világnapját minden év május 22-én tartjuk, amely az élővilág sokféleségére (biodiverzitás), illetve az azt fenyegető veszélyekre igyekszik ráirányítani a széles nyilvánosság figyelmét. A választás azért esett május 22-ére, mert 1992-ben ezen a napon fogadták el a Biológiai Sokféleség Egyezmény végleges szövegét az ENSZ Környezeti Programjának (UNEP) Nairobiban tartott konferenciáján.[1] Az egyezmény „azt a célt tűzte ki, hogy 2010-re világszinten jelentősen mérsékelni kell a biológiai sokféleség csökkenésének jelenlegi ütemét. A 2010-re vonatkozó célkitűzést később a Fenntartható Fejlődés Világcsúcs is elfogadta.”[2]
Fotó: Gazsi Máté - Dunai duó
„A rendezvény alapját Edward Osborne Wilson amerikai entomológus és természetvédelmi szakember teremtette meg 1997-ben, amikor több tucat botanikus és zoológus részvételével a New York állambeli Walden-tó környékén megnyitotta az első Biodiverzitás Napot.”[3] Május 22-ét, az ENSZ közgyűlése 2000-ben nyilvánította a Biológiai Sokféleség Nemzetközi Napjává.
Fotóválogatás "Az Év BISEL Fotósa 2024" pályaműveiből
A jeles nap alkalmából minden olvasónak figyelmébe ajánljuk a folyóvízi biológia sokféleség feltérképezését segítő anyagot, ami itt érhető el.
A 2025-ös biológiai sokféleség világnapja "Összhangban a természettel, a fenntartható fejlődés útján" témáját állítja középpontba. Ez a nap nem csupán emlékeztető, hanem egyértelmű felhívás: itt az idő, hogy valódi összhangot teremtsünk a természettel – a saját jólétünk és a jövő generációk érdekében!
Forrás: wikipédia, kormany.hu
Indexkép: Válogatás "Az Év BISEL Fotósa" pályaműveiből