A BISEL fotópályázat értékelése 4 szemszögből
A Fotópályázatot 7 tagú zsűri bírálta, akik különböző szemszögből értékelték a képeket, a magam szempontjai mellett szeretném az ő szempontjaikat is tolmácsolni néhány gondolat erejéig.
A zsűrizés során természetesen első szempont minden zsűritag számára, hogy a kép megfeleljen a pályázati kiírásnak, jelen esetben témája a vízi és vízhez kötődő makrogerinctelen és madárfajok legyenek. A fotó természetes közegében ábrázolja a fajokat, tehát ne legyen például akváriumi fotó, ne legyenek a fotózott fajok közegükből kiemelve, máshova áthelyezve. Természetesen minden zsűritag nézte a jó fotó ismérveit, vagyis hogy a kép legyen éles, a színei legyenek színhelyesek, a fényerő megfelelő, a kompozíció, a központi téma elhelyezése legyen tökéletes, a kép ne legyen zajos.
2022.10-12. évfolyam 2. helyezett Koncz-Bisztricz Tamás – Akrobata
Ezután nézzük, mit mond a fotós. Szerinte, akkor igazán jó egy kép, ha eredeti ötleten alapul, ha újszerű a látvány, a téma. Ha ritka fajt, egyedi pillanatot, jelenséget, viselkedést rögzít a fényképész. Ha különleges, egyedi perspektívából, fények között művészien, esztétikusan ragadja meg az adott témát, ami aztán nehezen megismételhető. Az a jó, ha a fényképész a saját útját járja, ha nem másol másokat, ha kialakítja az önálló stílusát, önálló alkotóvá válik. Mindez különösen nehéz feladat, hiszen az állatok folyamatosan mozgásban vannak, a különleges pillanat másodpercek tört részéig tart, így a kép megkomponálására sincs sok idő.
2024. 7-9. évfolyam 2. helyezett Nagy Márton János – Vizitündér
Nézzük meg milyen szempontok szerint értékelt a biológus. Tudásánál fogva azt nézte, milyen nehéz megközelíteni az adott képen szereplő állatot, milyen tevékenységet kapott el a fotós. Előnyben részesítette a cselekvő képeket, a nehezebben észrevehető és ritka pillanatokat. Véleménye szerint különleges, ha a kép sejteti a faj életközösségen belüli helyzetét, bepillantást ad életmódjába. Emellett legyen észrevehető a kompozíció mögötti gondolat. Essen jól a szemnek a kép, mint a természet, ha kint járunk. Vágyjunk ott lenni, látni élőben is, amit a képen látunk.
2024. 7-9. évfolyam 3. helyezett Schök Dániel – Gyülekező
És hogy látja mindezt egy olyan zsűritag aki az aktív turizmus irányából, és leginkább kommunikációs és marketing szempontból értékelte a fotókat. Az Ő elmondása szerint elsősorban azt kereste, hogy a képnek van-e története, az esztétikai minőségen túl mesél-e a kép az állatról, a közegről, amiben van, tud-e további történetet köré képzelni. Értékelésében a kép technikai elkészítésénél nagyobb súllyal esett latba a kép történetmesélő képessége, illetve az, hogy képes-e megragadni a figyelmet. A mai kor embere egy plakát, poszter megnézésével átlagosan kevesebb, mint egy másodpercet tölt, így a másodperc töredéke alatt kell megragadnia a képnek a figyelmet, ennyi idő alatt dől el, hogy megnézzük-e jobban vagy haladunk tovább. Olyan képeket helyezett előre, amelyekről azt gondolta, hogy képesek megragadni a figyelmet, és emellett természetesen szépek, esztétikusak is.
2022. 7-9. évfolyam 1. helyezett Gazsi Máté - Sávos patak
És végül hogy nézek én, környezeti nevelőként ezekre a fotókra? Munkaköröm része, hogy az óvodás korosztálytól a nyugdíjasokig bemutassam a vízben élő állatokat, különösen a makrogerinctelen fajokra koncentrálva. Tudom milyen nehéz természetes közegükben lefotózni ezeket az élőlényeket, különösen egyedi, megismételhetetlen pillanatokat megragadva. Zsűrizésem során én is kiemelten figyeltem arra, hogy olyan fotókat emeljek ki, melyek megragadják a laikusok számára is a tekintetet, amelyek segítségével a hozzá nem értő embereket is elvarázsolják ezzel az alig ismert vízi világgal, amelynek segítségével kialakíthatják a nézőkben azt a vágyat, hogy ők is megismerhessék ezeket az élőlényeket, hogy mindent megtegyenek ennek a közegnek a védelméért, hiszen még hosszú ideig szeretnének gyönyörködni varázslatos pillanataiban. A fotósok, akik ezeket a képeket készítették, olyan nyitott szemmel járnak a természetben, amellyel minden embernek kellene. Példájukkal mintát adnak a többi ember számára, és bennük már biztos kialakult és a képeiken keresztül közvetítik is a környezeti nevelés alaptételét, miszerint amit megismerünk, azt megszeretjük, és amit szeretünk, azt meg is védjük.
2024. 10-12. évfolyam 1. helyezett Kónya Máté Bertalan – Duett
Forrás: Karlné Menráth Réka – „Az Év BISEL Fotósa 2024” fotópályázat szakmai értékelése
Fotók: Válogatott fotók „Az Év BISEL Fotósa” felhívásokból