Az emberi beavatkozás, az emberiség terjeszkedése, az élőhelyek megszüntetése, a természet évezredes egyensúlyának kibillentése veszélyezteti a körülöttünk élő vadvilágot, köztük például az emberiség számára is nélkülözhetetlen beporzó rovarokét - csak egy csoportot kiemelve a sok közül. Ezek az információk sokunk számára bénítólag hatnak.
A Föld napja mozgalom egyik jelmondata viszont aktív cselekvésre buzdít, hív mindannyiunkat: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”
Amit fontos tudatosítanunk, hogy mi magunk is minden egyes napi cselekedetünkkel, tudatos és felelős gondolkodásunkkal tehetünk azért, hogy tisztább, élhetőbb, szebb legyen a világ és a vadon élő fajok is jobban érezzék magukat körülöttünk.
Például kedvezhetünk közvetlenül az élővilágnak a kertünkben hagyott vadvirágos felületek meghagyásával, beporzó barát virágok, cserjék, fák ültetésével, rovarhotel, madárodúk készítésével és kihelyezésével, komposztálással, de a környezetünkben lévő szemét rendszeres összeszedésével, vagy az illegális hulladék lerakatok hulladék radar applikáción keresztüli bejelentésével is. És kedvezhetünk közvetve is a tudatosabb vásárlással, amikor csak a szükségeset vesszük meg, figyelve arra, hogy minél kevesebb csomagolóanyagot használjunk és környezetbarát szereket válasszunk.
A BISEL verseny és a BISEL fotó- és videópályázat felhívásai is arra ösztönzik a csapatokat és az egyéni pályázókat, hogy lépjenek ki a természetbe, ismerjék meg és váljanak védelmezőivé a környezetünkben lévő vizes élőhelyeknek és azok gazdag élővilágának. A szebb világról tanúskodnak "Az Év BISEL Fotósa" felhívásra beérkező egyéni pályázók alkotásai is, amiből egy kis válogatást szerkesztettünk ide:
Higgyünk abban, hogy meg tudjuk változtatni és tisztábbá, élhetőbbé és szebbé tudjuk alakítani a világot.
Mi hiszünk benne és megteszünk minden tőlünk telhetőt.
Szép és cselekvő Föld Napi hétvégét kívánva,
A BISEL szervezők