Gumicsizmával a kisebb lábnyomért


2016-12-14
Turi László | 2017-09-19 23:34:16

A 2016-os Ökoiskola címátadón Budapesten bemutatkozott a BISEL, a Földművelésügyi Minisztérium egyik környezeti nevelési programja. A Móricz Zsigmond Gimnázium szakmai kiállítóterében a soproni Roth Gyula Erdészeti, Faipari Szakképző Iskola és Kollégium két diákja és két tanára mutatta be a középiskolákban könnyen használható izgalmas biológiai vízminősítési módszert.

A látogatók (az Ökoiskola címet szerző intézmények pedagógusai) azonnal kipróbálhatták gyakorlatban is a tevékenységet, ehhez egy folyóvízi mintavétel egyedei alkoholban tartósítva rendelkezésre álltak. Az adott taxonokat a kézikönyv segítségével kellett beazonosítani, majd a szemléletes BISEL táblázat alapján a taxonok előfordulási gyakoriságát figyelembe véve lehetett meghatározni a mintavételi víztest vízminőségét. A bemutatók fontosnak tartották kiemelni: amennyiben lehetséges, a vizsgálatok mind terepen zajlanak, hiszen ez az egyetlen módja annak, hogy az élőlények biztosan sérülés nélkül visszakerüljenek eredeti élőhelyükre.

A soproniak sokat meséltek az eddigi tapasztalataikról is. A városukban a program eredményeként sikerült feltérképezni a lakott területeken keresztülhaladó vízfolyások szennyeződésének mértékét. Nem meglepő, de figyelemfelkeltő eredményként térképen is látványosan bemutathatóvá vált, ahogy a vízfolyások a településen áthaladva fokozatosan szennyezetté válnak. Ezt a negatív eredményt remekül fel lehetett használni figyelemfelkeltésre, és az iskolai kereteken túlmutató, települési szintű folyómeder takarításba fogtak a helyiek. A vízfolyások környékének tisztán tartása (és a település csatornázottságának folyamatos bővülése nyomán) a folyóvizek egyre tisztábbá válnak – a bennük megtalálható élőlények tanúsága szerint is.
A szakképző iskola nem csak a városvezetés felé nyitott a programmal kapcsolatban. Több alkalommal vonnak be általános-iskoláskorú gyermekeket is a vízminősítési folyamatba. A terepen szerzett tapasztalat, a makrogerinctelenek megfigyelése kalandos tanulási lehetőség a fiatalok számára. „A szakszerű háló, a vizsgálati eszközök és a gumicsizmák sokat segítenek abban, hogy a kicsik átlendüljenek az első viszolygásukon, és örömmel vessék bele magukat a nyálkás ízeltlábúak, lárvák, rákok és csigák megfigyelésébe” – számolt be az egyik középiskolás diák, aki többször volt már fiatalokkal vízminősítési vizsgálaton.

A címátadó rendezvény egyik szakmai előadásában az ökológiai lábnyomunk méretéről hallhattunk Vásárhelyi Tamástól. Szemléletesen bemutatta, hogy az ő 50-es lábnyommal rendelkező holland fapapucsának ökológiai lábnyoma mennyivel kisebb a teremben ülő legkisebb lábú hölgy marhabőr cipőjének lábnyománál. Ezt a szemléletes példát továbbgondolva nyilvánvaló: a soproni diákok méretes gumicsizmáinak nyomán egész Sopron város „lábnyoma” zsugorodik.

Gumicsizmával a kisebb lábnyomért


Cimkék:
BISEL események

Események

Friss hírek

Galéria

Címkefelhő

BISEL verseny jeles napok események Borián György az év fajai játék Ismerd meg! archív projektek ajánló hasznos víz jó tudni BISEL kisokos BISEL fotópályázat