Legyen március 10. a Beporzók napja!


2018-01-25
Tegzes Mária | 2018-01-25 10:38:57

Legyen március 10. a Beporzók napja!

A dinoszauruszok letűnése óta a zárvatermő növények és az őket beporzó állatok jelentős fejlődésen mentek át. Az ember főszereplővé lépett elő az evolúcióban. A virágos növények és mi ezer szállal vagyunk összekötve (babtól baracklekvárig, bútorfától biodízelig). Nem feledhető az a sok öröm sem, amit nekik köszönhetünk (illatos, tarka virágos rét, egy szép csokor virág), a sok beporzó és egyéb rovar pedig kell azért is, hogy legyen madárdal, és ne kelljen sokáig szagolni, amit nem szeretnénk.

Miért szenteljünk egy természetvédelmi jeles napot a beporzóknak?

  • Európában mintegy 250 termesztett növényfajt tartanak számon, ezek kétharmada rovarbeporzású. A mindennapi ételünk mintegy harmadához kellenek a beporzók.
  • Évi 46 000 milliárd forintra becsülték a Földön a beporzók által elvégzett éves munkát.
  • Az elmúlt években méhek tömege tűnt el a Föld színéről. Lényegesen kisebb ott a terméshozam, ahol a vadon élő beporzó rovarok is megfogyatkoztak, a házi méh nem pótolja őket.
  • A Harvard Egyetemen beporzásra alkalmas parányi robotrepülőkkel kísérleteznek; sikerült drónnal pollent átvinni egyik növényről a másikra. Ez lenne a megoldás? Fenntartható ez? És mi lesz a mézzel? Egy kiló mézért méhecskék félmillió alkalommal repülnek ki a kaptárból, és amennyit repülnek, azzal 7-szer körülrepülhetnék a Földet. Mindez drónnal?

Az eszünk, a szemünk, a fülünk, az orrunk, a nyelvünk, a szívünk is diktálhatja, hogy a beporzókra figyeljünk, mert nélkülük elképzelhetetlen emberhez méltó életünk a Földön.

Tehát?

A beporzó élőlényekkel, azokon belül a rovarokkal kapcsolatos bajnak ezer formája van. Ezerféle a megoldás is, és nemcsak a mezőgazdász vagy környezetvédő szakembereknek illetve a termelőknek, hanem mindenkinek juthat belőle egy kicsi feladat, és ha jól csináljuk egy kicsi öröm is.

Segíts, hogy életre hívhassuk a Beporzók napját (március 10.)! Ha szeretsz kirándulni, ha az ablakodban szokott virágcserép lenni, ha szereted a gyümölcsöt, a mézet, ha van egyetlen gyümölcsfa is a környezetedben, akkor úgy érezheted, érted is van ez a mozgalom. Hívjuk fel mindenki figyelmét a természet szépségére, bonyolultságára, összefüggéseire, és kérjük, segítsenek megőrizni ezt a csodát önmagáért is, magunkért is.

Van két hónapunk, amíg tanulhatunk, taníthatunk, készíthetünk rovartanyát („darázsgarázs”, „rovarszálló”, „méhecskehotel”), kialakíthatunk sokféle rovarbarát kertet, tarthatunk rendhagyó tanórát, projektnapot.

 

Javaslatok az együttműködés formáira

 

A Beporzók napja (március 10.) egy tervezett, új természetvédelmi jeles nap. Önkéntesek ötlete, lelkesedése próbálja életre hívni. Ha szeretnél hozzájárulni, az alábbiak között választhatsz magadnak megfelelő magatartást, és feltöltheted tevékenységgel.

Szimpatizáns:

  • aki nem legyint, hanem meghallja, meg akarja érteni a felhívást.

Pártoló:

  • aki úgy érzi, hogy tenne is valamit, ha talál magának megfelelő feladatot,
  • aki beszélget az ismerőseivel a beporzókról, az egész komplex problémáról,
  • aki lájkolja majd a honlapot, Facebook oldalt, vagy az egyes jó híreket; ettől semmi nem lesz még jobb, de a helyzet ismertsége javul,
  • aki letölt vagy beszerez tárgyilagos információt, és azt továbbküldi vagy kölcsönadja másoknak,
  • aki hajlandó elgondolkodni azon, hogy nem minden rovar csípő szúnyog és fullánkos darázs, sőt, a rovarok nélkül összeomlana a jelenlegi földi élet.

Résztvevő:

  • aki maga is létrehoz információs felületeket, információs anyagokat,
  • aki segíti a beporzásban legfontosabb rovarvilág teljességének fennmaradását, aminek sokféle módja van:
    • cserepes virágok ajándékozása,
    • virágok ültetése, lehetőleg nem steril, hanem nektárban, virágporban dús virágoké,
    • rovartanyák létesítése, ahol rovarok elbújhatnak, telelhetnek, ahol bölcsőt építhetnek utódaiknak; egy szem előtt lévő rovartanya a készítőjének vagy használójának kiállását is mutatja, és segít abban, hogy végül kevesebben legyenek, akik nevetnek a józanokon,
    • rovarsarok megengedése gondozott kertben is, pl. egy nyíratlan gyepfolt,
    • sok rovar által kedvelt vadvirágok kímélése, azaz látszólag gondozatlan terület gondozása a természetesség érdekében,
    • rovarok által kedvelt növények ültetése (a levendula virágzása például a viráglátogatók igazi örömünnepe),
    • rovarbarát kert létrehozása az előbbiek közül mennél több lehetőség felhasználásával,
    • a poszméhek és más beporzók számára alkalmas élőhelyek létrehozása városi parkokban, közterületeken is,
  • aki a maga megszokott lehetőségeit használja a beporzókért (pl. pedagógus aki a tanítványainak tanórát, témanapot tart, múzeum, amelyik kamarakiállítást szervez, újságíró, aki rámozdul a témára, kertész, aki kedvezőbb kertet hoz létre, virágtermelő, aki nektártermelő virágokat bőségben árul, te aki… – te tudod legjobban),
  • aki maga is közzéteszi saját eredményeit, jó példát is mutatva ezzel és az ismeretek terjedését is segítve.

Szervező:

  • aki a saját köreiben (pl. a faluban, lakótelepen, a munkahelyén, tanári közösségben, vagy országos médiában) próbálja mozgósítani az embereket, akár szimpatizánsok, akár nem,
  • aki beszáll nekünk segíteni, tanáccsal, szakanyaggal, munkával, hogy mennél többen váljunk szimpatizánssá, pártolóvá, aktív résztvevővé,
  • aki segít pénzt vagy dologi támogatást szerezni azoknak, akiknek a programjához ez szükséges (pl. osztály-rovartanyához, rovarbarát iskolakerthez, tanösvényhez),
  • aki maga kitalálja, hogy mit tehet, mit tegyen másokkal együtt a Beporzók napja (március 10.) meghonosításáért, ezen át a beporzókért, a gazdagabb természetért.

Ha értesítesz minket szándékaidról, igyekszünk nyilvánosságot adni nekik. Ha jó példát mutatsz, remélhetően lesznek követőid. Ha sokan leszünk, akkor a mindenkori Beporzók napja örömünneppé és hatásos eseménnyé nőhet. Hatása lehet a természet iránti fogékonyságunk növelésére és hatása lehet a természet egészségesebb működésére – ami nekünk is jobb.

 

Néhány forrás:

www.greenfo.hu (beporzókra keresve 71 találat)

www.mme.hu („darázsgarázs” keresőkifejezést használjuk)

www.step-project.net/ (EU projekt honlapja)

https://insteading.com/blog/insect-hotel/

www.xn--sav-berlingen-zob.de/wildbienenschutz.htm

www.greenpeace.org/hungary/hu/Mivel-foglalkozunk/Meregmentes-jovot/Ovjuk-meg-a-meheket/

http://rovarok.blog.hu/2013/12/20/az_ev_rovara_2014_foldi_poszmeh

 

Kezdeményezők: Györfy Borbála és Vásárhelyi Tamás (beporzoknapja@gmail.com)


Cimkék:
ajánló

Események

2025. április

hkszecspszov
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Friss hírek

2025-03-03 Vadvilág Napja

Galéria

Címkefelhő

BISEL verseny jeles napok események Borián György az év fajai játék Ismerd meg! archív projektek ajánló hasznos víz jó tudni BISEL kisokos BISEL fotópályázat
ablak bezárása
loading
SlideShow megállításaSlideShow elindítása