Legyen március 10. a Beporzók napja!


2018-01-25
Tegzes Mária | 2018-01-25 10:38:57

Legyen március 10. a Beporzók napja!

A dinoszauruszok letűnése óta a zárvatermő növények és az őket beporzó állatok jelentős fejlődésen mentek át. Az ember főszereplővé lépett elő az evolúcióban. A virágos növények és mi ezer szállal vagyunk összekötve (babtól baracklekvárig, bútorfától biodízelig). Nem feledhető az a sok öröm sem, amit nekik köszönhetünk (illatos, tarka virágos rét, egy szép csokor virág), a sok beporzó és egyéb rovar pedig kell azért is, hogy legyen madárdal, és ne kelljen sokáig szagolni, amit nem szeretnénk.

Miért szenteljünk egy természetvédelmi jeles napot a beporzóknak?

  • Európában mintegy 250 termesztett növényfajt tartanak számon, ezek kétharmada rovarbeporzású. A mindennapi ételünk mintegy harmadához kellenek a beporzók.
  • Évi 46 000 milliárd forintra becsülték a Földön a beporzók által elvégzett éves munkát.
  • Az elmúlt években méhek tömege tűnt el a Föld színéről. Lényegesen kisebb ott a terméshozam, ahol a vadon élő beporzó rovarok is megfogyatkoztak, a házi méh nem pótolja őket.
  • A Harvard Egyetemen beporzásra alkalmas parányi robotrepülőkkel kísérleteznek; sikerült drónnal pollent átvinni egyik növényről a másikra. Ez lenne a megoldás? Fenntartható ez? És mi lesz a mézzel? Egy kiló mézért méhecskék félmillió alkalommal repülnek ki a kaptárból, és amennyit repülnek, azzal 7-szer körülrepülhetnék a Földet. Mindez drónnal?

Az eszünk, a szemünk, a fülünk, az orrunk, a nyelvünk, a szívünk is diktálhatja, hogy a beporzókra figyeljünk, mert nélkülük elképzelhetetlen emberhez méltó életünk a Földön.

Tehát?

A beporzó élőlényekkel, azokon belül a rovarokkal kapcsolatos bajnak ezer formája van. Ezerféle a megoldás is, és nemcsak a mezőgazdász vagy környezetvédő szakembereknek illetve a termelőknek, hanem mindenkinek juthat belőle egy kicsi feladat, és ha jól csináljuk egy kicsi öröm is.

Segíts, hogy életre hívhassuk a Beporzók napját (március 10.)! Ha szeretsz kirándulni, ha az ablakodban szokott virágcserép lenni, ha szereted a gyümölcsöt, a mézet, ha van egyetlen gyümölcsfa is a környezetedben, akkor úgy érezheted, érted is van ez a mozgalom. Hívjuk fel mindenki figyelmét a természet szépségére, bonyolultságára, összefüggéseire, és kérjük, segítsenek megőrizni ezt a csodát önmagáért is, magunkért is.

Van két hónapunk, amíg tanulhatunk, taníthatunk, készíthetünk rovartanyát („darázsgarázs”, „rovarszálló”, „méhecskehotel”), kialakíthatunk sokféle rovarbarát kertet, tarthatunk rendhagyó tanórát, projektnapot.

 

Javaslatok az együttműködés formáira

 

A Beporzók napja (március 10.) egy tervezett, új természetvédelmi jeles nap. Önkéntesek ötlete, lelkesedése próbálja életre hívni. Ha szeretnél hozzájárulni, az alábbiak között választhatsz magadnak megfelelő magatartást, és feltöltheted tevékenységgel.

Szimpatizáns:

  • aki nem legyint, hanem meghallja, meg akarja érteni a felhívást.

Pártoló:

  • aki úgy érzi, hogy tenne is valamit, ha talál magának megfelelő feladatot,
  • aki beszélget az ismerőseivel a beporzókról, az egész komplex problémáról,
  • aki lájkolja majd a honlapot, Facebook oldalt, vagy az egyes jó híreket; ettől semmi nem lesz még jobb, de a helyzet ismertsége javul,
  • aki letölt vagy beszerez tárgyilagos információt, és azt továbbküldi vagy kölcsönadja másoknak,
  • aki hajlandó elgondolkodni azon, hogy nem minden rovar csípő szúnyog és fullánkos darázs, sőt, a rovarok nélkül összeomlana a jelenlegi földi élet.

Résztvevő:

  • aki maga is létrehoz információs felületeket, információs anyagokat,
  • aki segíti a beporzásban legfontosabb rovarvilág teljességének fennmaradását, aminek sokféle módja van:
    • cserepes virágok ajándékozása,
    • virágok ültetése, lehetőleg nem steril, hanem nektárban, virágporban dús virágoké,
    • rovartanyák létesítése, ahol rovarok elbújhatnak, telelhetnek, ahol bölcsőt építhetnek utódaiknak; egy szem előtt lévő rovartanya a készítőjének vagy használójának kiállását is mutatja, és segít abban, hogy végül kevesebben legyenek, akik nevetnek a józanokon,
    • rovarsarok megengedése gondozott kertben is, pl. egy nyíratlan gyepfolt,
    • sok rovar által kedvelt vadvirágok kímélése, azaz látszólag gondozatlan terület gondozása a természetesség érdekében,
    • rovarok által kedvelt növények ültetése (a levendula virágzása például a viráglátogatók igazi örömünnepe),
    • rovarbarát kert létrehozása az előbbiek közül mennél több lehetőség felhasználásával,
    • a poszméhek és más beporzók számára alkalmas élőhelyek létrehozása városi parkokban, közterületeken is,
  • aki a maga megszokott lehetőségeit használja a beporzókért (pl. pedagógus aki a tanítványainak tanórát, témanapot tart, múzeum, amelyik kamarakiállítást szervez, újságíró, aki rámozdul a témára, kertész, aki kedvezőbb kertet hoz létre, virágtermelő, aki nektártermelő virágokat bőségben árul, te aki… – te tudod legjobban),
  • aki maga is közzéteszi saját eredményeit, jó példát is mutatva ezzel és az ismeretek terjedését is segítve.

Szervező:

  • aki a saját köreiben (pl. a faluban, lakótelepen, a munkahelyén, tanári közösségben, vagy országos médiában) próbálja mozgósítani az embereket, akár szimpatizánsok, akár nem,
  • aki beszáll nekünk segíteni, tanáccsal, szakanyaggal, munkával, hogy mennél többen váljunk szimpatizánssá, pártolóvá, aktív résztvevővé,
  • aki segít pénzt vagy dologi támogatást szerezni azoknak, akiknek a programjához ez szükséges (pl. osztály-rovartanyához, rovarbarát iskolakerthez, tanösvényhez),
  • aki maga kitalálja, hogy mit tehet, mit tegyen másokkal együtt a Beporzók napja (március 10.) meghonosításáért, ezen át a beporzókért, a gazdagabb természetért.

Ha értesítesz minket szándékaidról, igyekszünk nyilvánosságot adni nekik. Ha jó példát mutatsz, remélhetően lesznek követőid. Ha sokan leszünk, akkor a mindenkori Beporzók napja örömünneppé és hatásos eseménnyé nőhet. Hatása lehet a természet iránti fogékonyságunk növelésére és hatása lehet a természet egészségesebb működésére – ami nekünk is jobb.

 

Néhány forrás:

www.greenfo.hu (beporzókra keresve 71 találat)

www.mme.hu („darázsgarázs” keresőkifejezést használjuk)

www.step-project.net/ (EU projekt honlapja)

https://insteading.com/blog/insect-hotel/

www.xn--sav-berlingen-zob.de/wildbienenschutz.htm

www.greenpeace.org/hungary/hu/Mivel-foglalkozunk/Meregmentes-jovot/Ovjuk-meg-a-meheket/

http://rovarok.blog.hu/2013/12/20/az_ev_rovara_2014_foldi_poszmeh

 

Kezdeményezők: Györfy Borbála és Vásárhelyi Tamás (beporzoknapja@gmail.com)


Cimkék:
ajánló

Események

Friss hírek

2024-09-16 Filmajánló

Galéria

Címkefelhő

BISEL verseny jeles napok események Borián György az év fajai játék Ismerd meg! archív projektek ajánló hasznos víz jó tudni BISEL kisokos BISEL fotópályázat