Lessünk békát Királyréten!
Lessünk békát Királyréten!
Szerelmi csetepaté az erdei tavacskában
A kora tavaszi melegek sokszor már március elején előcsalják föld alatti, téli álmukból az erdei és gyepi békákat, míg az álomszuszék barna varangyok csak hetekkel később ébredeznek.
A békák és egyéb kétéltűek – a közhiedelemmel ellentétben – nem a tavak, patakok üledékébe beásva töltik a hideg időszakot, valójában már a tavaszi szaporodás után elhagyják a vizeket. A hideg idő beköszöntével a talajba ássák be magukat, gyökerek közé vagy föld alatti, fagymentes repedésekbe bújnak.
Irány a Királyrét!
Az erdei és gyepi békák már március közepén tenyérnyi petecsomókat rakosgatnak a kisebb-nagyobb vízállásokba, a barna varangyok pedig kicsivel később a part menti növényekre tekergetik gyöngysorszerű petefüzéreiket. A Börzsöny egyik legnagyobb vízállása, a királyréti Bajdázói-tó tipikus varangyos szaporodóhely. Ha szeretnénk békát lesni, ide mindenképpen érdemes eljönni!
Varangyéknál a tenyérméretű nőstényeknél jóval kisebbek a hímek, és többen is érkeznek a tavacskához, így jó eséllyel más pályázókkal is meg kell majd küzdeniük termetes választottjuk kegyeiért. Kis szerencsével egy efféle, izgalmas bunyónak is szemtanúi lehetünk!
Legyen barna varangy, gyepi vagy erdei béka - a hatalmas és zajos kétéltűtömeget meglesni hangulatos, egyben feledhetetlen tavaszi élmény. Ilyenkor óvatosan közelítsük az erdei vízállásokat, ugyanis a brekitömegek teljes elszántsággal - akár több kilométer messzeségből - masíroznak rendíthetetlenül a szerelmet ígérő tóhoz.
Ha alkonyatkor érkezünk, az erdei szimfonikusok koncertjét is meghallgathatjuk: a békák kellemes kuruttyolását a vörösbegyek, az énekes és fekete rigók, az erdei pintyek már áprilisban is igen harsány szólamai kísérik.
A börzsönyi Királyrét autóval és tömegközlekedéssel is könnyen elérhető kirándulópont. Központjából a zöld T jelzést követve könnyű, 2 km-es sétával elérhetjük a védett tavat.
©Fotó: Potyó Imre