Március 21. az Erdők Nemzetközi Napja
Az Erdők Nemzetközi Napját 2012-ben hozta létre az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). Célja, hogy minden országot arra ösztönözzenek, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak az erdők megóvására helyi, nemzeti és nemzetközi szinten.
Az Erdők Nemzetközi Napja 2022 témája: „Fenntartható termelés és fogyasztás”.
A cél, hogy felhívjuk a figyelmet az erdők mindennapi életünkben betöltött fontosságára. Életünk számos területe így vagy úgy, de kapcsolódik ehhez a pótolhatatlan természeti “jelenséghez”. Az erdők és fenntartható gazdálkodásuk kulcsfontosságúak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, valamint hozzájárul a jelenlegi és a jövő generációinak jólétéhez.
Tények javakról és károkról
• Az erdő a Föld tüdeje – a világ oxigénellátásának több mint 40%-a a trópusi esőerdőkből ered, és az üvegházgázok közel 15%-át nyelik el a világ erdei.
• Az erdők a természet vízszűrői - a fák szivattyúként átszűrik, tárolják a vizet, szabályozzák a talajvíz szintjét, a víz elvezetését, az egészséges vízkörforgás kulcsszereplői.
• Az erdők a talaj védelmezői - csökkentik a talajerózió hatását, mivel megfogják a folyó vizet, mérséklik az üledék szintjét is a tavak, folyók és más vizes területek környékén.
• Az árnyat adó, párologtató fák védenek a városi hősziget-hatás ellen, és jelentősen csökkenthetik az energiafelhasználást: megfelelően telepítve 2-8 Celsius-fokkal hűthetik a városi környezet levegőjét, mintegy 30%-kal csökkentve a hűtési és 20-50%-kal a fűtési költségeket.
• A legtöbb erdőt a pálmaolaj, az élelem- és takarmánytermesztés miatt irtjuk ki, a haszonfa-kitermelés – épület, bútor, fűrészáru, tűzifa, papírgyártás stb. az erdőirtás egyharmadáért felel.
• Az erdőirtás 12-20%-kal növeli a globális üvegházgáz-kibocsátást, azaz a klímaváltozást.
• A világ megmaradt erdeinek több mint felét ma már mindössze öt ország birtokolja – Oroszország, Brazília, Kanada, az Egyesült Államok és Kína.
• A legnagyobb trópusi esőerdő, a több mint 800 millió hektár kiterjedésű Amazonas 9 dél-amerikai ország területén húzódik át. Kisebb kiterjedésűek Afrika, Délkelet-Ázsia, Ausztrália és Közép-Amerika trópusi esőerdei. Ezek együttes területe nagyjából megegyezik az amazonasi erdőkével. A növekvő nyersanyagigény ezeket is veszélyezteti.
Hazai erdeink
Évszázadokkal ezelőtt Magyarország mai területének 85,5%-át borította erdő - ma közel 22%-át. Erdeinknek csak kevesebb, mint fele természetes eredetű, „igazi erdő" – főként tölgyes és bükkös. Idős erdeink fele a Bükk-hegység belsejében található. A hazai erdőterület alig 2%-a számít az élővilág megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, 120 évnél idősebb erdőnek.
Különösen a síkvidékeken a korábbi évszázadok mezőgazdasági célú erdőirtásai után az erdők helyét nagyrészt a 20. században telepített faültetvények: fenyvesek, akácosok, nemesnyárasok foglalják el. A hazai viszonyok között korosnak számító erdeink egyharmada nem áll védelem alatt, és erdőterületeink több mint 95%-án zajlik fakitermelés és -telepítés a WWF szerint.
Az egészséges erdők elengedhetetlenek az emberek és a bolygó számára, mégis a világ évente 10 millió hektár erdőt veszít, ami majdnem akkora, mint Izland. A globális erdőirtás riasztó ütemben folytatódik, hogy elősegítse a gazdasági fejlődést, ami káros a környezetre.
Az Erdők Nemzetközi Napjának célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy újra elkötelezzük magunkat az egészséges erdők mellett, hogy kézzelfogható megoldásokkal vessünk véget az erdeinket veszélyeztető fenntarthatatlan fogyasztási és termelési mintáknak.
Forrás: sokszinuvidek.hu, fna.hu
Fotók: Címfotó: Dr. Gellér Zita - erdő
Szövegközi fotók: Presser Nimród - Téli csobogó, meseország; FNA cikk